05 wrz Stwórz swoją niebieską strefę
Długo zastanawiałam się nad tym, jakim wpisem rozpocząć funkcjonowanie mojej strony internetowej. Pomyślałam, że nawiązanie do tematu długowieczności będzie dobrym wstępem do bardziej specjalistycznych tekstów.
Dan Buettner – amerykański członek National Geografic oraz autor bestsellerów New York Times przeprowadził badania i obserwacje dotyczące zjawiska długowieczności. Wnioski ze swojej pracy opisał w książce pt. Niebieskie Strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej. W ostatnim czasie na jednej z platform streamingowych pojawił się również krótki serial dokumentalny, zrealizowany na podstawie książki.
Czy Niebieskie Strefy to tylko odległe geograficznie krainy, w których żyje największy odsetek 100 latków na świecie? Czy może źródło wiedzy i inspiracji dla nas, ludzi żyjących w środkowej Europie, zestresowanych, prowadzących siedzący tryb życia, jedzących szybko i niekoniecznie zdrowo, często w samotności.
Książkę Dana Buettnera przeczytałam kilka lat temu, a konkluzja po przeczytaniu nie była wyszukana – zdrowe życie wydaje się takie proste. Dlatego swoimi wpisami chciałabym Was zainspirować do stworzenia swojej własnej niebieskiej strefy.
Nieważne czy mieszkasz w odległej Okinawie, na słonecznej Sardynii, francuskiej Korsyce, greckiej Ikarii, w Europie, w Polsce, na wsi czy w mieście, możesz zadbać o to, aby żyć zdrowo i szczęśliwie, jednocześnie utrzymując dobre relacje z ludźmi, otaczając się kochająca rodziną i dbając o ruch i dobrą dietę. Możesz stworzyć swoje własne ikigai, hygge, zen, lagom czy plan de vida, czyli po prostu powód do życia. Bo kto z nas nie marzy o długim życiu w zdrowiu i dobrej kondycji?
Badania i obserwacje prowadzone przez Dana Buettnera pokazały, że jeżeli prowadzisz typowo zachodni tryb życia, sam siebie pozbawiasz nawet dziesięciu lat życia. Stulatkowie z Niebieskich Stref nie chorują na choroby przewlekłe tj. nowotwory, cukrzycę czy choroby układu krążenia, które stanowią główną przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych. Niekoniecznie są oni wegetarianami, ale ich dieta rzeczywiście opiera się głównie na warzywach, i to takich, które sami uprawiają lub kupują u lokalnych hodowców. Prowadzą aktywny tryb życia, ale nie chodzą na siłownię. Pokonują wzniesienia, schody, lubią spacerować.
Oprócz tak oczywistych wyznaczników dobrego wpływu na nasze zdrowie jak dieta i aktywność fizyczna, Dan Buettner wskazuje jeszcze inne, tak samo istotne aspekty zdrowego życia. Na Ikarii, greckiej niebieskiej strefie, ludzie nie noszą zegarków, nie przejmują się czasem, zegary chodzą jak chcą. W świecie Niebieskich Stref nie ma domów starców. Stulatkowie mieszkają z rodziną, mają przypisaną rolę, zadania do wypełnienia, czują się potrzebni i kochani. Mieszkańcy Niebieskich Stref emanują niezwykłym spokojem, choć z historii ich życia wiemy, że wcale nie mieli łatwo. Przesłaniem Buettnera jest to, że długowieczność nie bierze się z przestrzegania wyłącznie jednej reguły np. stosowania diety, ani nawet nie jest rezultatem posiadania „dobrych” genów, lecz stanowi wypadkową wielu metod postępowania.
Cytując dalej autora Niebieskich Stref: „Zastanów się jak stworzyć sprzyjające długowieczności środowisko we własnej społeczności”.
Jeżeli pozwolicie, pomogę Wam zająć się jednym z czynników, który ma znaczący wpływ na zdrowie i jakość naszego życia oraz znajduje się w obszarze mojej specjalizacji – jedzeniem. O całą resztę spróbujcie zatroszczyć się sami. Stwórzcie swoją własną niebieską strefę!
Na początek kilka ciekawostek dietetycznych z obszarów Niebieskich Stref:
⦁ Sardynia – dieta prosta, składająca się głównie z warzyw, z naciskiem na różne odmiany fasoli, pełne ziarna i typowe warzywa z ogródka, popijane bogatym we flawonoidy winem z odmiany cannonau. Kozie mleko i robione z niego sery oraz olej mastyksowy. Oprócz tego ser peccorino robiony z mleka owczego, które pochodzi od owiec karmionych trawą i jest bogate w kwasy tłuszczowe omega – 3. Mięso pojawia się na talerzach w niedzielę i święta. Ciekawostką może być też roślina – kocanka włoska, która rośnie na zboczach gór w tym rejonie, a substancja w niej zawarta ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze;
⦁ Korsyka – czarna kawa, ryż, fasola, jajka, kukurydziane tortille, zupa z mięsem i zielonymi warzywami, warzywa, owoce tropikalne tj. limety, pomarańcze, banany , małe kolacje;
⦁ Grecka Ikaria – dieta bogata w oliwę z oliwek, warzywa, owoce, fasolę, ziemniaki, kozie mleko, zielone rośliny, z których przyrządza się sałatki, uboga w nabiał i mięso. Niektóre z tych rośli zawierają ponad 10 razy więcej przeciwutleniaczy niż czerwone wino. Ikaryjczycy jedzą również świeże ryby i piją różnego rodzaju napary , np. z mięty, liści drzewka oliwkowego, rozmarynu, oregano, szałwii. Bardzo istotnym elementem diety jest miód.
⦁ Miejscowość Loma Linda w Kalifornii – przejście na wegetarianizm, jedzenie orzechów, picie wody;
⦁ Okinawa – produkty z fermentowanej soi, zawierające fitoestrogeny, zupa miso, proste dania z warzyw, żywność nieprzetworzona, bylica japońska roślina zawierająca naturalną substancję stosowaną do zwalczania malarii, kurkuma, czosnek. Okinawczycy jedzą ubogokaloryczne posiłki i kończą jeść w momencie, w którym poczują się syci w 80 procentach;
Przyglądając się rodzajom posiłków spożywanych przez mieszkańców Niebieskich Stref, zarówno tych znajdujących się w Europie, ale też w Ameryce czy Japonii, nie trudno wywnioskować, że stosują oni w mniejszym lub większym stopniu dietę śródziemnomorską, która w 2023 r. po raz kolejny została uznana przez US News & World Report za najzdrowszą dietę. Zyskała najlepsze opinie wśród ekspertów z zakresu medycyny i żywienia. W kolejnych wpisach zaprezentuję Wam najnowsze i najciekawsze wyniki badań naukowych, które wskazują na wymierny wpływ tego rodzaju diety na konkretne obszary naszego zdrowia. Pokażę Wam jak w szybki i prosty sposób wdrożyć zasady diety śródziemnomorskiej do naszego codziennego jadłospisu, wykorzystując produkty dostępne w naszym lokalnym środowisku. Będzie smacznie, zdrowo i kolorowo.
Tymczasem zachęcam do przeczytania książki Bana Buettnera Niebieskie Strefy oraz do obejrzenia serialu Żyć 100 lat: Tajemnice niebieskich stref.